11 Saat Hareketsiz Ders Çalıştı, Ailesi Tarafından Ölü Bulundu!

Saatlerce ayakta kaldığımızda, sırada beklediğimizde nerede olursa olsun bir iki dakika da olsa oturabilmek için can atarız. Oturmak, haliyle insanoğlunun ihtiyaçlarından biri; fakat televizyonun ardından bilgisayarların icadıyla bir de bunlara masa başı işler eklenince, oturmak ihtiyaç olmaktan çıktı. Sandalyelere, koltuklara yapışıp kalan bizler insanlık tarihinde hiç görülmediği kadar uzun oturmaya mahkum olduk. Aslında bu denli uzun süreler boyunca oturmaya göre tasarlanmamış insan vücudu bugün günde ortalama 9,3 saatini oturarak geçiriyor…

Oturmak erken ölüm riskini %40 arttırıyor!

Günde minimum altı saat oturan bir kişinin üç saatten az oturan birine göre 15 yıl az yaşama riski %40. Bu yüzde oldukça yüksek; yani oturmak ömrünüzden çalıyor ama nasıl?

– Oturmak şişmanlatıyor. Çağın en büyük sağlık tehditlerinden obeziteye sebep olabiliyor; tıpkı her üç Amerikalıdan biri gibi…

– Vücudunuza zarar veriyor; çünkü otururken bacak kasları çalışmıyor, vücut sakız çiğnerken yaktığı kaloriden bile az kalori harcıyor ve iki saatten sonra iyi kolestrol oranınız %20 düşüyor.

Sandalyelerden kurtulun, koltuklardan kalkın!

Çoğumuz günde ortalama sekiz saat çalışıyor ve bunun en az yedi saatini oturarak geçiriyoruz. Bu oturma süresi boyunca mümkün olduğunca sık sık oturma eylemine ara vermek gerekiyor. Tüm günün yorgunluğunun ardından eve gelip televizyon karşısında oturarak geçirilen üç saat de %64 oranında kalbe zarar veriyor.

Öyleyse, haydi şimdi herkes ayağa! 🙂

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir