Adana’daki Karpuz Savaşı Festivali Kanlı Bitti

 

İspanya’da yaklaşık 70 yıldır devam eden ve La Tomatina olarak bilinen Domates Festivali’nden ilham alınarak Adana’da düzenlenen 1. Geleneksel Karpuz Savaşı Festivali 2’si ağır 18 kişinin çeşitli yerlerinden yaralanmasına neden olunca valilik tarafından iptal edildi.

Olaya ilişkin açıklamada bulunan Adana valisi Özcan Elkatmış; “Şehrimize turist çekebilmek için İspanya’da düzenlenen domates festivaline benzer bir festival gerçekleştirmek istedik ama bilindiği üzere karpuzun domatesten çok daha büyük ve ağır bir ürün olması münasebetiyle vatandaşlarımız arasında maalesef yaralanmalara yol açtığından festivalimizi iptal etmek zorundan kaldık” dedi. Festival alanına Karpuz savaşı amacıyla getirilen yaklaşık 3 ton karpuzu, vatandaşların üzerine atarak karpuz savaşı başlatmaya çalışan 15 zabıta görevlisi ise sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Festivalde karpuz savaşı öncesinde, çeşitli etkinlikler ve yarışmalar da düzenlendi. Festivalde, her festivalin olmazsa olmazı Ferhat Göçer sahne alırken, en çok karpuz yeme ve en çok karpuz taşıma yarışmaları yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinliklerde En İyi Karpuz Yetiştirme Yarışması’nda altıgen karpuzuyla Çakaldere köyünden Ali Özkan birinci seçildi. Karpuz Yeme Yarışması’nda ise çocuklar mücadele ederken yarışmacılardan birisinin çok karpuz yediği için patlaması renkli görüntüler oluşturdu.

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir