Arkadaş Listenizdeki İlginç Facebook Tipleri

Facebook hayatımızda öyle bir yer edindi ki, bir an internet kesilecek de giremeyeceğiz diye ödümüz patlıyor. Sonra giriş yapıyoruz ve bir “Oh!” çekiyoruz. Önce bildirimler, mesajlar, arkadaşlık istekleri inceleniyor. Ardından ana sayfadaki paylaşımlar tek tek itinayla… Bunlar genel davranışlar. Özele indirdiğimizde Facebook tipleri ortaya çıkıyor. İnfografiktekiler şu şekilde:

Takipçi: İyi iz süren bir avcı gibidir. Avını sürekli takip edebilmek için sürekli Facebook’a giriş yapması gerekir. Avı genellikle eski sevgilidir. Bilgi toplamak onun işidir. Takıntıya dönüşmeye başladığını hissettiğiniz anda uzaklaşın!

 The Baby Boomer: Makro Ekonomi kitaplarında bahsedilen, Amerika’da İkinci Dünya Savaşı sonrasında azalan nüfusun artışı için yapılan ilk kontrollü nüfus artışı hareketinde ortaya çıkan bebekler için kullanılan terimdir. O zaman doğan bebekler şimdi Facebook’talar. 55 yaş üstü bu kişilerin genellikle yaptıkları favori aktivite çocuklarının duvarlarına yazmak. Biraz da Türkçeleştirecek olursak: “Yeğen nasılsın? Ben dayın/amcan, babanlara selam.”. Hangimizin başına gelmedi ki? 🙂

Acemi: “Sen yenisin galiba!” dediklerimizden. Her fotoğraf, her video, kısacası her paylaşım için beğenisine “like” butonu yetmeyip bir de yorumlar yazan, hatta kendi paylaşımlarını beğenen yeni arkadaşlarımız. Biliyoruz bir süre daha böyle kalacaklar, sabredin!

Paylaşımcı: Durum güncellemesi, yer bildirimi ve daha fazlası. Evin hangi odasına geçerse orada olduğunu gösteren yer bildirimleri yaparlar. Örnek: “@Mutfak, Bulaşık yıkıyorum ben.”, “@Balkon, keyif zamanı!”.

Marka Yüzü: Çalıştığı firma ile ilgili haber, resim, videoları paylaşan; işine aşık olan kişilerdir. Sanki onlar paylaşmazsa işletme batacak gibi gelir onlara. Kendilerini marka yüzü olarak görürler adeta. Aslında ben de onlardan biriyim sanırım!

Korkak: “Aman fotoğrafımı koymayayım, yüzüm görünmesin, bilgilerimi doğru yazmayayım, beni bulmasınlar, rumuz kullanayım, soyadımı da değiştireyim hatta yazmayayım.” gibi kuruntuların sahibi arkadaşlardır. Merak etmeyin FBI peşinizde değil! 😉

Küratör: En sevdiğim Facebook kullanıcıları onlar. Sürekli güzel resimleri paylaşırlar. Kim olduklarını bilmezsiniz, aslında bilmek de istemezsiniz. Sevimli hayvan resimleri özellikle kedi-köpekler çok ilgi görüyorlar.

Oyun İsteği Gönderici: En belirgin özelliği isimde gizli… Farmville, Candy Crush Saga, Criminal Case benim aklıma gelen en popüler oyunlar. Kendi oyun hakkını bitirdikten sonra komşudan enerji isteği sırasında size o bildirim gelir: “Damla size bir oyun isteği gönderdi.”  En ilginç olanı da 250 milyon kullanıcının Facebook oyun uygulamaları için ödeme yaptıkları gerçeği… Neyse ki artık eskisi kadar oyun istekleriyle karşılaşmıyoruz.

Kullanıcı Bile Değil: Hesabı aktive etmek bile zor gelir onlara. Bu nedenle tam anlamıyla bir kullanıcı değillerdir. Facebook’un %18 kullanıcısı bu aktivasyon işlemini gerçekleştirmemiş olan kullanıcılar. Aslında kullanmayanlar mı demeliydik?

Tabi bunlar infografikteki Facebook tipleri. Bunlara daha birçok ekleme yapmak mümkün. Örneğin aynı hesabı kullanan sevgililer var. Yapılan paylaşımlardan o an hangisinin çevrim içi olduğunu tahmin etmek de bizler için bir eğlence kaynağı olabiliyor. 🙂

Facebook tiplerinin dışarıdan nasıl göründüğünü abartılı bir şekilde inceledik. Siz hangi tip kullanıcı olduğunuzu düşünüyorsunuz? 🙂

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir