Ay Şekerim Bizim İş de Çok Stresli !

Hangimizinki değil ki?

Elbette stresin tanımı herkese göre farklıdır, çünkü her birey farklı stres kaynaklarına sahiptir. Kimi için çok hijyenik olmayan bir ortamda bulunmak dünyanın en kötü durumuyken, kimi kurumsal şirketlerde gerildikçe gerilir.

Yapılan araştırmalara göre, konu iş oldu mu, tüm dünyada ortak en yoğun 3 stres kaynağı var:

  1. İş ortamı
  2. Rekabet
  3. Risk

Bunların yanında daha detaya indiğimizde aklımıza pek çok farklı kriter de geliyor. Zaman baskısı, yönetici baskısı, ekip içi iletişim, maddi yetersizlik, izin alamamak, iş yüzünden aileyi ihmal etmek, iş yükünün kapasite üstünde olması vs.

Peki iş yerinde stres sahibi olanlardan biriyseniz ne yapmalısınız? Öncelikle eğer değiştiremeyeceğiniz yani doğrudan sizinle ilgili olmayan durumlardan kaynaklı stres yaşıyorsanız geçici ancak rahatlatıcı çözümler deneyebilirsiniz.

Örneğin haftada 2 gün yogaya gitmek sizi hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar rahatlatabilir. Vaktiniz mi yok? O halde ufak seanslarla yogayı ofisinize taşıyın. 🙂 Nasıl mı?

  • Ofiste çok bunaldığınız anlarda nefesinizi düzenlemeye dikkat edin. Sadece havadaki oksijene odaklanın ve derin derin nefes alıp aynı düzende verin.
  • Masanızda bir stres topu bulundurun. O anda kimin kafasını sıkmak istiyorsanız onu hayal edin ve sıkın. 🙂 Doktorlar kas hareketinin stresi azaltacağını belirtiyor ancak bence psikolojik etkisi de yadsınamaz.
  • Portakal, çikolata veya limon aromalı bir maddeyi masanızda tutun; mum olur, parfüm olur… Bu kokular, bünyeyi rahatlatıp stresi bir nebze de olsa azaltan esanslar içeriyor.
  • Eğer işiniz aksini gerektirmiyorsa, hafif müzikler dinleyin. Klasik müzik, yoga melodileri veya sadece doğa seslerinden oluşan melodiler…

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir