Depresyon Mu Dedin ?

 

Yüzyıllar boyunca yazarların‚ressamların‚filozofların‚bilim insanlarının‚müzisyenlerin‚eleştirmenlerin‚şairlerin hatta çocukların bile ortak sorunu bu olsa gerek “Hayatı anlamak”.

Bir müzisyen bir keresinde “Hayat siz onun için planlamalar yaparken başınızdan geçenlerdir.” demiş. Sahiden de öyle değil mi ? Yıllarca önceliğimi çalışmak olarak belirleyip‚mutluluk için beklentilerimi büyüttükten sonra hiçbir zaman onu bulamayacağım ile  kandırmıyor muyum kendimi? Sanki bir tutam maviliğe bakarken mutlu olamayacakmışım gibi…

Neler oluyor bu insanlara‚kendilerini alı koyamadıkları dizi karakterlerine bürünmeleri‚ öğrenilmiş acı tepkileri‚çalışılmış gülüşleri‚yürüyüşleri‚hatta sahte dostlukları‚nedendir bu denli sitem dolu oluşları ‚her gün Chanel  çekimlerine gidercesine yapılan bu makyajları ‚yapılı saçları‚nedeni bütün bunların? Sanırım yaşamı sorgulamayı unuttuğumuz için. Kendimi bunlardan arınmış ya da global dünyanın gerçekliklerini eleştirdiğimi ifade etmiyorum yalnızca dünyaca bir mola vermenin iyi gelebileceğini söylüyorum.

İnsanların umarsız ve tutarsızca yaptıkları yorumları‚ etik dahi olmayan eleştirilerini daha az işitmek uğruna hayallerimden‚ benliğimden‚ idealarımdan‚ ideallerimden vazgeçmem gerektiğini düşünmek‚belkide en önemlisi kendi benliğimi törpülemem gerektiğini düşünmek ‚peki bu özeleştiri mi? -Hiç sanmıyorum.

Son 10 yılda dünya çapında intiharların ‚antidepresan tüketimlerinin‚ uyuşturucu tüketimlerinin %43 arttığı bir dünya. İnsanların git gide mutsuz olduğu ‚depresif bir dünya. Medyanın‚dizilerin‚müziklerin‚romanların‚filmlerin bizlere kazandırdığı güzellik ve güzel yaşam algısı ile hareket etmeye çalıştığımız bir dünya.

Bunlardan arındığımı‚ özgüvenimin muhteşem bir seviyede olduğunu söylemiyorum. Lakin kendinizi bu dünyayı olabildiğince kendi yarattığınız ütopyalardan ve dünyalardan uzak tutun. Çok yorulduğunuzu fark ederseniz şayet etrafınızda sizi elinizden tutup çekecek maddeler ‚ varlıklar bulundurun. Kimi zaman ölü müzisyenler‚ sonsuzluğa karışmış düşünceler ‚sizi yansıtan film karakterleri ‚hayali veya gerçek kişiler bazen eski bir kitap bazense çocukluk oyuncakları. Seni sen yapan şeyleri bil ve unutma asla da vazgeçme kendinden çünkü senin var olma nedenin en iyi şekilde sen nasılsan öyle olmak.(sonu hiç bir zaman tam bitmiyor ‚üzgünüm)

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir