Pardon Kaç Kilosun Tatlım ?

Kilo vermek için önce kilo almamak lazım

Einstein was here. Peki, kilo almayı nasıl bıraktım? Önce şu saçma diyetleri bıraktım. Hayat tarzıma uymayan, kendimi sıkıntıya soktuğum her türlü beslenme düzeni; mutsuz olup, pes edip bıraktığım an ekstra kilo ve moral bozukluğu olarak geri döndü bana. Hem zaten benim gibi biri için diyette olma psikolojisi baştan sakıncalı. Olan şey şu: “Yarın diyete başlıyorum, dur bari hazır diyette değilken şu pizzayı da yiyeyim, üstüne de tatlı götüreyim bi tane, diyete girince hiçbir şey yiyemeyeceğim zaten”. Doğruya doğru. Hatta daha kötüsü de var. Diyeti 2 hafta eksiksiz bir şekilde götürdünüz diyelim. Sonra bir arkadaşın doğum günü sebebiyle dıışarı çıkıldı ve diyet mecburen bozuldu, pastalar yendi. O diyet bozuldu ya, hazır bozmuşken bokunu çıkarayım psikolojisiyle normalde bile yemeyeceği şeyler yiyor insan. Battı balık yan gider ruh hali… Kısacası hayat tarzımıza uymayan diyetler bir yerden mutlaka patlak veriyor, kilo verdirmiyor, aldırıyor.

Hayat tarzının dışına çıkma

Diyetleri ve kilomla ilgili takıntı yapmayı bırakıp kendimi dinlemeye başladım. Hayat tarzımı gözden geçirdim. Bana kilo aldıran düzensiz uyku, hareketsizlik, düzensiz yemek saatleri ve fazla alkol tüketimi gibi alışkanlıklarımı gözden geçirdim. Alkolü hayatınızdan çıkarıp memur gibi yaşayın demiyorum. Ama aslında kendi düzensizliğiniz de sizin düzeniniz ve kendinizi de vücudunuzu da en iyi siz tanıyorsunuz.

 

Peki hiç mi diyet yapmadım?

Evet, gerçekten diyet yapmadım ama dikkat etmiyorum dersem yalan olur. Peki ne yaptım? Şimdi yazacaklarım kesinlikle tavsiye değildir, onu baştan söyleyeyim. Evde denemeyin. Denerseniz ve sağlığınız bozulursa sorumluluk kabul etmiyorum. Çünkü yaptığım şey sağlıklı mı onu bile bilmiyorum ama benim hayat tarzıma ve alışkanlıklarıma bu uydu ve ben de bu doğru düzgün ve dürüst bir yazı olsun diye ne yaptığımı yazıyorum.

Yediklerime dikkat ediyorum. Genelde sabah kahvaltısını çok sıkı yapın, öğlen ve akşam hafif yiyin denir ama ben öyle yapmıyorum. Sabah kahvaltısı olarak sadece Americano içiyorum. Rutinim bu şekilde. Tabii ki arada, hafta sonları falan ailemle arkadaşlarımla kahvaltıya çıkarsam normal kahvaltı da ediyorum. Ama onun dışında kahvaltım bir fincan Americano. Sütsüz, şekersiz. Hem tok tutuyor hem de uyandırıyor. (Hatta kahve içmeden yazı bile yazamadığımı farkettim)

IMG 6225_2

Öğlenleri ve/veya akşamları kendime ton balıklı, tavuklu ya da ızgara hellim peynirli, yağsız, bol limonlu yeşil salata yapıyorum. Çorba içiyorum, sebze ya da protein yiyorum. Tabii ki bazen de arkadaşlarla yemeğe çıkıyorum ve kesinlikle kendimi kısıtlamıyorum. Sağlıklı bir şeyler sipariş edebileceğim gibi canım pizza yemek isterse pizza yiyorum, mantı ya da makarna istersem de onu yiyorum. Ama diyetten çıkmışçasına abartmıyorum. Normal miktarlarda yiyorum. Çünkü ne zaman istersem yiyebilirim zaten.

IMG 7608_2

Beslenmenize dikkat ederken de lezzetsiz, kolay bulunmayan şeyler yerine hayatınızda yeri olan sağlıklı besinleri tercih edin. Brokolinin hayatınızda yeri yoksa ve tadını da sevmiyorsanız boşverin. Ne seviyorsanız ve evde ne varsa onu yiyin. Bu arada aklınızda bulunsun, karbonhidratı spordan önce proteini de spordan sonra almak en iyisi.

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir