Başarılı İnsanların Fitness Alışkanlıkları

Çoğu başarılı insanın günlük rutinlerine baktığımızda ortak yanlarının vazgeçmedikleri spor alışkanlıkları olduğunu görmemek elde değil.

Sporun, sağlıklı ve fit bir bedenin başarıyla ilişkisi artık bir sır değil. Başarılı insanlar, fitness’ı hayatlarında öncelik olarak alıyor, günlük egzersizlerini yapıyor, özel antrenörlerle çalışıyorlar. Önde gelen bir araştırma firmasının 1300′den fazla yöneticiyle yaptığı anket sonucunda, katılımcıların %75′inin, formda bir bedenin yönetici düzeyinde başarı için kritik olduğunu düşündüğü ortaya çıktı.

Sabah İlk İş Spor

Peki dünyanın en üst düzey yöneticileri bu kadar yoğun iş programı arasında fitness’a nasıl zaman ayırıyorlar?

“Eğer illa olacaksa, sabah ilk iş olsun” diyor What the Most Succesful People Do Before Breakfast kitabının yazarı Laura Vanderkam. Bir çok başarılı insanla görüşerek yazdığı kitapta bu insanların ortak özelliklerinden biri çok erken saatte güne başlamaları ve egzersizi günün ilk saatine koymaları. Böylelikle gün içindeki yoğunlukta boğulmadan günlük egzersizlerini gerçekleştirmiş oluyorlar.

Georgia Üniversitesi‘nin yaptığı bir çalışma, işe başlamadan önce yapılan egzersizin daha iyi bir odaklanma, kendine güven, daha iyi stres yönetimi sağladığı ve üretkenliği arttırdığını gösteriyor.

Araştırmaya göre 20 dakikalık kısa bir antrenman;

  • Bilgi işleme ve hafıza fonksiyonlarını kolaylaştırıyor
  • Beyine giden kan akışını hızlandırıyor
  • Beyin hücrelerinin gelişmesini ve yeni sinirsel bağlantıların oluşmasını sağlıyor
  • Stresi azaltıyor
  • Daha iyi odaklanmayı sağlıyor

Dünyaca ünlü bir çok başarılı insan, sporun başarı için önemini kavramış durumda ve her biri kendilerine uygun farklı programlar uyguluyorlar.

Barack Obama

barack obama

Egzersiz onu bugün olduğu kişi yaptı. Obama yazdığı otobiyografisinde günde 3 mil koşmaya başlamadan önce düzenli olarak ilaç kullanan ve beklenilenden daha az başarılı bir insan olduğunu itiraf ediyor.

Bugün, kuvvet ve kardio çalışmalarından oluşan antreman programına sıkı sıkıya bağlı. Obama, Men’s Health dergisine verdiği röportajda haftanın 6 günü günde 45 dakika antreman yaptığını, çok geç saatlere kadar çalışsa bile antremanını yapmak için erkenden kalktığını söylüyor.

Oprah Winfrey

oprah-winfrey

Dünyanın en güçlü kadınlarından biri olarak kabul edilen Oprah Winfrey de sağlıklı kalmak için sıkı çalışanlardan. Antrenörü verdiği bir röportajda haftanın 6 günü sabah 45 dakika cardio, 4 veya 5 gün de kuvvet antremanından oluşan bir egzersiz programı uyguladıklarını belirtti. Winfrey ayrıca günde 2 kez 20 dakikasını meditasyona ayırıyor.

Richard Branson

branson2

”The 4-Hour Body” kitabının yazarı Tim Ferris Branson’a nasıl üretken kaldığını sorduğunda ünlü işadamının cevabı egzersiz olmuş. Branson yaptığı fiziksel aktivitelerin (yüzme, Bikram Yoga, kaya tırmanışı, koşma ve ağırlık kaldırma) günlük performansına ve üretkenliğine en az 4 saat eklediğini söylüyor.

Ellen DeGeneres

TV After Oprah

Komedyen ve talk-show programı sunucusu, SHAPE dergisine verdiği röportajda sabaha 60-90 dakika power yoga yaparak başladığını söylüyor.

Mike Parker

Mark_Parker_-_World_Economic_Forum_2008

 Nike CEO’su Mike Parker bir çoğumuz uyurken sabah saat 5′te sabah antremanına başlamış oluyor. Haftanın 4 günü 2 saat egzersiz yapan Parker, diğer 3 gün de 1 saatlik antrenman programı uyguluyor.

Fritz van Paasschen

starwood fritz Starwood Hotels & Resort CEO’su Fritz van Paasschen Assosiated Press’e verdiği röportajda haftada 6 gün egzersiz yaptığını söylüyor. Röportaja göre Fritz, daha şehir tam uyanmadan bisiklet sürmeye çıkıyor. Bu arada başarılı yönetici bu röportajı bisiklet sürerken veriyor. Evet muhabirler röportaj istediklerinde Fritz onları bisiklet sürmeye davet ediyor.

Tim Cook

tim-cook-big

Apple CEO’su Tim Cook’la çalışan herkes onun insanüstü bir enerjiye sahip olduğunu söylüyor. Ofise ilk gelip son çıkan olmakla gurur duyan Tim Cook tam bir fitness aşığı. Sabah 4:30′da kalkıp, 5′te spor salonuna gidiyor ve günlük antrenmanını asla aksatmıyor.

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir