Evlenelim mi Evlenmeyelim mi?

Kendimi bildim bileli “Ben hiç evlenmiycem!” diyen sözde asi kızlardan oldum. Bunu söylemek çok cooldu, daha ortaokuldayken gelinliğini tasarlayan, lisedeyken çıktığı çocuğa potansiyel koca gözüyle bakan kızlardan farklıydım. Bu beni çok değişik biri yapıyor diye düşünüyordum. Well, well, well. Artık 25 yaşındayım ve işler değişti. Nerede o eski havalı genç kız? 🙂 Evliliği çok elzem bulmamakla beraber, ilginç bir şekilde, çok uzak olmayan bir gelecekte evlenmek istiyor olduğum gerçeğini de saklamıyorum.*

Peki, siz kimlerdensiniz? Evet, iki ucundan birinin “bekârlık sultanlıktır” diğerinin de “yaş gelince evlenip başı bağlamak gerek” olduğu bir spectrumda arada onlarca başka fikir de var ama siz hangi tarafa yakınsınız? Karar vermeden evvel evlilikle ilgili bir infografikten (ve bulduğum bir araştırmadan) çıkarmış olduğum aşağıdaki bilgileri okuyun derim. İnfografik de en aşağıda!

 • Evli çiftler arkadaşlarını, komşularını ve ‘geniş’ ailelerini bekârlardan daha az arayıp soruyor. Bu onların bir biçimde “ortak iyi”ye olan bağlılıklarını da azaltıyor. Topluma ve sosyal çevrelerine daha az duyarlı hale geliyorlar. (Bu bilgi infografikten değil, iki Amerikan sosyolog Naomi Gerstel ve Natalia Sarkisian’ın “Marriage: the Good, the Bad, and the Greedy” adlı araştırmalarından.)
 • Evliliklerin üçte biri 10 yılda sona eriyor.
 • 18 yaşın üzerindeki Amerikalı vatandaşların yüzde 45’i evli değil.
 • Ortalama bir bekâr Amerikalı ayda 2-3 kez cinsi münasebet yaşıyor. İnfografik bu bilgiyi “bekârken kaçırdığınız fazla bir şey yok.” şeklinde vermiş :]
 • Evlilik kilo almanıza neden oluyor. Evli insanlar bekârlara göre ortalama olarak 3-4 kilo daha ağır.
 • Amerika’da Sevgililer Günü’nde ortalama olarak 160 Dolar harcama yapılıyor. > Bu rakamın Türkiye’de daha az olduğuna şüphe yok ama her sene katlanarak arttığından da eminim.
 • Her 10 evli insan biri genellikle ‘yalnız’ uyuduğunu söylüyor. > Hmm, ayrı yatak muhabbeti! Bir yastıkta kocamaya ne oldu?
 • Çiftler aynı yatağı paylaşıyorlarsa tek başına uyuyanlara göre %50 daha fazla uyku bozukluğu sorunuyla karşı karşıya kalıyorlar. > Ama bu durumun evli olup olmamakla ilgisi yok bence. Hafif bir uykun varsa, hafif bir uykun vardır. Sesine dayanabildiğin ve dayanamadığın şeyler bellidir. Yan odadaki saatin tik takından rahatsız olan bir babam var! Fakat ilginç bir şekilde 35 senedir annemle aynı yatakta uyuyor.
 • İlk kez evlenen çiftlerin ayrılma ihtimali %40-%50 arasında değişiyor. Ve bu risk hayatları boyunca devam ediyor. > Nasıl yani, ikinci ve ondan sonraki evlilikler daha mı uzun sürüyor?
 • Evli çiftler çıktıkları süre boyunca ortalama 40,000 Dolar harcıyorlar. > Çok fena.
 • Birileriyle çıkmak yerine 81 tane iPad, 9000’den fazla Starbucks Caramel Macchiato ve 22,398 tane Godiva Signature Chocolate Truffle alabilirsiniz! > Üşenmeyip bu denklemi kuranları tebrik ediyorum. Şu noktada çok sevgili Marilyn Monroe’nun “A career is wonderful thing, but you can’t snuggle up to it on a cold night.” şeklindeki sözünü biraz deforme edip şunu söylemek istiyorum: “Materyal zenginlik şahane bir şey ama soğuk bir gecede eşyalarınıza sarılıp uyuyamazsınız!” 🙂
*Çocuk yaşta evlilik hayali kurmak hastalıklı bir şey; ne olur kız çocuklarınızı evlenmek için yaşıyorlarmış fikrinden uzak büyütün!

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir