Facebook ve Aşk Hayatınız

Kendimizi ifade etmek, paylaşımlar yapmak için Facebook’u kullanıyoruz. Arkadaşlarımız ile iletişime geçerken, aktivitelerini takip ederken yine Facebook’a danışıyoruz. Bazen ise arkadaşlarımızın paylaşımlarını merak ediyoruz. Özel bilgiler içerebilen bu paylaşımlardan biri de ilişki durumu. WorldWideLearn, Facebook ve aşk hayatını ilişkilendiren bir infografik hazırladı. Gündem yaratacak bu verilere hazır mısınız?

Yeni bir ilişkiye en çok sevgililer gününde başlıyoruz

Facebook üzerinden yeni bir ilişkiyi ya da ayrılığı açıklamaya ne kadar yatkın olduğumuz ölçülmüş. Araştırma ayrılığa bahar başlangıcında, yazın ve yeni yıl öncesinde daha eğimli olduğumuzu gösteriyor. Peki sizce yeni bir ilişkiyi en çok ne zaman duyuruyoruz? Evet, bildiniz! %49 ile 14 Şubat Sevgililer Günü ilk sırada.

İlişki durumu, başta da belirttiğimiz gibi özel bir bilgi. İnsanların bu bilgiyi sosyal mecralarda paylaşma oranı da bizlere sosyal medyaya duyulan güven ve yaşamımızla içselleştirme konusunda fikir verebilir. Araştırma sonuçları erkek ve kadınlar için birbirine oldukça yakın. Facebook’ta erkek kullanıcıların %47’sinin ilişki durumunu paylaştığını görüyoruz. Kadınlar ise biraz daha cesur davranarak %53’e ulaşmış durumda.

İnfografikte, paylaşımlarımızın aşk hayatımızı nasıl etkilediği de incelenmiş. Profil resminde sevgilisi de olan kadınların daha mutlu bir ilişki yaşadığı gözlemleniyor. Aynı karede olmak, karşılıklı güven ve sevgiyi simgeliyor olmalı. Evli çiftlerin ortak Facebook profillerinde benzer resimlere yer vermesi, aynı karenin gizemini doğrular nitelikte.

Hepinize mutlu bir bayram diliyorum..

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir