Facebook Yapay Zekayla İntiharları Engelleyecek !

 

SON ZAMANLARDA ARTAN FACEBOOK CANLI YAYINLARINDA GERÇEKLEŞEN İNTİHARLAR ŞİRKETİN DİKKATİNİ ÇEKTİ. BU DURUMA DUR DEMEK İÇİN YAPAY ZEKA KULLANILACAK.

Yapay zekanın kullanım alanları gittikçe artıyor. Bu teknolojinin sanayi, güvenlik, tıp ve şimdi de psikolojik olarak kullanımına şahit oluyoruz. Facebook Live üzerinde gerçekleşen intihar vakaları ülkemizde ve tüm dünyada oldukça büyük bir artış gösterdi. Bu durum, Facebook, Instagram ve Çin’in video platformu olan Live.me üzerinde de etkilerini gösteriyor ve şirketler bunu durdurmak istiyor.

ÇALIŞMALAR DAHA ÖNCE BAŞLAMIŞTI

Yapay zekanın burada devreye girerek öncelikle intihara meyilli kişileri tespit etmesi ve ardından yardımcı olması amaçlanıyor. Esas görevi bu olayları gerçekleşmeden önlemek olan yeni sistem, artan intihar vakalarının çözümü olabilir. Tarihte bu tür vakaları engellemek adına insanların silahlara, haplara olan erişimleri engellenmiş veya tecrübeli doktorların gözetime bırakılmaları denenmişti. Bu tür çözümlerin çok etkili olmadığını söyleyebiliriz zira erişimin engellenmesi kişinin psikolojisinde bir değişikliğe sebep olmuyordu.

BÜYÜK ORANDA AZALABİLİR

Facebook hesaplarındaki duvar yazılarının, yorumların hatta beğenilerinin bile bir süzgeçten geçirilip intihara meyilli kişilerin tespit edilmesi amaçlanıyor. Çıplak canlı yapanların tespit edilmesine yarayan bir sistem mevcut ve buna benzer bir çalışma prensibinin kurulup yayın sırasında silah veya bıçak kullananların tespit edilmesi planlanıyor. Hatta Cogito isimli bir şirket, sesiniz aracılığıyla duygusal şemanızı çıkarabilen bir uygulama üzerinde çalışmakta. Bu sayede olay gerçekleşmeden veya canlı yayın sırasında bu tür insanlara ulaşılması hedefleniyor. Birçok yardımcı kuruluşun desteği sayesinde de bu kişilere gerekli desteğin verileceği söyleniyor. Yapay zeka sayesinde bu tür olayların 2 yıl sonra %80 ile %90 arasında azalması beklenmekte.

Yazar: dilaratoker

1 thought on “Facebook Yapay Zekayla İntiharları Engelleyecek !

    Katherina Sester

    (Eylül 21, 2017 - 5:07 pm)

    I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They’re very convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for starters. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir