İşe Gitmemek İçin Bilumum Yaratıcı Bahaneler

 

2016’de ABD’deki çalışanların %30’u hasta olmadığı halde “hastayım” diyerek işe gitmedi. Türkiye’de henüz böyle bir araştırma yapılmadı ancak bizde de oran bu civarda olacaktır diye tahmin ediyorum.

Araştırmanın diğer bir boyutu da bu bahaneyle işe gelmeme oranının tatil mevsimlerinde arttığını gösteriyor, ilginç bir tesadüften (!) ibaret olsa gerek.

Hastalık sebebiyle işe gelmeyeceğini yöneticilerine veya İnsan Kaynakları’na bildirenlerin %84’ü bunu telefon aramasıyla yaparken %24 eposta göndererek, %11’i ise SMS yoluyla yapıyor.

İşe gelmeme bahaneleri elbette sadece hastalıkla olmuyor, İK’cılar olarak işe alımı yaparken pek sevdiğimiz o yaratıcılık becerisi gün geldiğinde bize yol, su, elektrik olarak da dönüyor.

İşte en yaratıcı bahaneler:

  • Bir çalışan, arabasının anahtarının 12 yaşındaki kızı tarafından çalındığını ve arabası olmadan işe gelemeyeceğini bildirerek izin almış.
  • Başka biri, üzerine buzdolabı düştüğü için gelemeyeceğini haber vermiş.
  • Avlanırken bir geyik tarafından ısırıldığını söyleyen de var.
  • Benim favorimse, kayınbiraderi Meksikalı bir uyuşturucu satıcısı tarafından kaçırıldığı için işe gelemeyeceğini söyleyen arkadaş. 🙂

Şimdi bize komik gelen bu konu aslında işten çıkarma sebebi olabilir. Hatta ABD’deki işverenlerin %15’i geçmişte bu sebeple işten çıkarma yaptıklarını belirtmiş. 

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir