İşte Ne Tür Müzik Dinlemeli?

Hepimiz günün birkaç saati özellikle de masa başındaysak mutlaka uzun bir playlist oluşturup çalışma şevkimizi arttıracak şarkılarla daha verimli olmaya çalışıyoruz. Müziğin modumuz üzerindeki etkisi, yaptığımız işlere verdiği ilham gerçekten şaşırtıcı boyutlarda olabiliyor. Çok uzun zamandır playlistinizde bulunsa bile çalmaya başladığında birdenbire mutlu olduğunuz, çok yorgun dahi olsanız içinizi kıpır kıpır yapan ya da müziğin motivasyonuyla bir işi zamanından önce ve eksiksiz yaptığınızda arkanıza şöyle bir yaslanıp kendinize ödül olarak biraz daha müzik verdiğiniz zamanlar olmuyor mu?

Çalışırken hangi şarkıları dinliyorsunuz?

Bazı zamanlar playlist oluşturmak uğruna işimi dramatik bir şekilde geciktirebilen biri olarak ben, yine de bu gecikmeye rağmen müziğin bendeki etkisini bildiğim ve sonucun bu şekilde daha güzel çıkacağına inandığım zamanlarda bu kaybı göze alabilir hale geliyorum. Zaman geçtikçe aynı dertlerden müzdarip ve şahane fikirli adamların last.fm le başlayan ve son zamanlarda günlük hayatımda aradığım şeyi “Soundtrack Your Life” sloganına sığdıran Spotify gibi uygulamalar sayesinde uzun playlistler oluşturmak için harcadığım zaman yerini sanatçı ve müzik türü seçimlerime bırakıyor. Spotify ve Rdio’nun henüz ülkemizde resmi olarak yer almaması nedeniyle anlatmak istediğim şeyi Fizy Mood‘a benzetebilirsiniz.

Gün içerisinde yorulduğumuzda, uykumuz geldiğinde, heyecanlandığımızda, kısacası her değişimimizi bir parçayla eşleştirmek bir çoğumuzun alışkanlığı artık. En nihayetinde hangimizin uyanma, dinlenme ya da motivasyon şarkıları yok ki? Müzik türleri önerilerinin yanında ayrıca hangi tür müzikleri dinlememeniz konusunda da sizi uyarıyor. Benim sonucum cazambient ve klasik müzik şeklinde; zaten çalışırken dinlemekten zevk aldığım türler oldu. Soru cevap şeklinde giden infografikte siz de cevaplarınız sonucunda kendinize uygun çalışma şarkılarını daha kolay seçebilirsiniz. Bakalım bugüne kadar dinlediğiniz türler ve bu sonuçlar birbirleriyle ne kadar orantılı.

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir