Kim korkar schröndinger’in kedisinden ?

Hayvanlar alemindeki turumuza devam edecek olursak Pavlov’un itinden sonra ikinci sırayı Schröndinger’in kedisi alır benim için. Kuantum fiziğini bir kedi sayesinden öğrenen nesiller için değeri kelimelerle ifade edilemez bu hayvancağızın.. İnsanlığa ışık tutan deneylerde kullanılan hayvanlara gereken önemi vermek boynumuzun borcudur. 

Şimdi vikipedia bilgisine başvurup uzun uzun anlatmak vardı bu deneyi.. Ama zerre kadar umurumda değil aslında, bu deneyin tüm içeriği ve başka bilim adamlarından araklanmış bölümleri. En basite indirgenmiş haliyle açıklayacak olursak; bir kediyi biraz siyanür gazı, radyoaktif bir atom ve enerjiyi sezdiği anda çalışmaya programlanmış bir çekiçle aynı kutuya koyarsan ne olur ? Eğer radyoaktif madde harekete geçerse, çekicin düzeneği çalışmaya başlayacak, siyanür şişesini kıracak ve gaz yayılacak.. Sonuç olarak da kedicik hakkın rahmetine kavuşacak.. Atomda bir hareketlenme olmaz ise, çekiç hareket etmeyecek, siyanür şişesi kırılmayacak ve kedicik yaşayacak.. 

Şimdi işin alengirli kısmına gelecek olursak, deneyi yapan insan evladı kutuyu açıp atomu gözlemleyene kadar, o atom ne hareketlidir ne de hareketsiz.. Bu iki olasılık kol kola girmiş bir şekilde deneycinin zihninde dolanmaktadır. O zaman sorulacak soru şudur: Kutu kapalıyken kediye ne olur ? Kedi ölü müdür, diri midir ? Kısacası canlarım; kutuyu açıp o atomcuğu gözlemleyene kadar kedi hem ölüdür hem de diridir.. Olasılık hesabının içine paradoks sokup böyle cool bir hale de getirmek de büyük bir başarı aslında

İşin bana komik gelen başka bir yanı da var aslında. Efendim şimdi, deney esnasında işin içine Murpyh Kanunları girerse ne olur ?  Bir şeyin kötü gitme ihtimali varsa kesin kötü gider önermesinden yola çıkarak kedinin kesin olarak ölü olduğunu iddia da edebiliriz 🙂 Gerek kalmaz bu kadar kasmaya.. Veya kedinin akıbetini anca Allah bilir der köşemize çekiliriz. 

Aslında Schröndinger’in deneyinde kedi eninde sonunda ölecektir böyle bir eziyete maruz kaldığı için. Yanlış anlaşılmasın bu bilim adamı kesinlikle satanist değildir ve hayvanları çok sever.. Felsefik sorunlara ve kavram karmaşına yol açan bu deneyi için kendisini tebrik ediyorum. Beyin bedava 🙂

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir