Müziğin Öğrenme Üzerindeki Etkisi

Müziğin insanoğlunu motive ettiğini kimse inkar edemez sanırım. Şöyle bir düşününce müzik hayatımızın hemen hemen her noktasında var. İnternette dolanırken, yemek yaparken, temizlik yaparken, spor yaparken, kafede, barda, yolculukta, çalışırken, hatta şuan ben bu yazıyı yazarken… E tabi bir de müziğin beyine olan etkisi üzerine yapılmış araştırmalar var. Araştırmalar doğrultusunda müzik eğitimi almış, müzik ile ilgilenen kişilerin beyinlerinin her iki lobunu da kullandıkları bilinen sonuçlardan. Hatta bilinen bir örnek verecek olursak: “Leonardo da Vinci” (Gerçi o bir dahi!) 🙂

Müzik, beyin ve konsantrasyon arasında ilginç ilişkiler vardır. House dizisinde Gregory House’un elindeki vakaya odaklanabilmek için klasik müzik dinlediğini hatırlarsınız. Aslında bu kadar uzağa gitmeye gerek yok. Öğrencilik döneminizde sınavlara hazırlanırken bilgisayarınızdan açtığınız şarkılarınız size eşlik etmiyor muydu? Müzik ilham verir, duyguları harekete geçirir. Yaratıcılığı artırır! Çözemediğiniz sorularda müzik sizi rahatlatıp farklı çözüm yolları bulmanıza yardımcı olabilir. Müzik verimliliğinizi arttırabilir.

Müzik hippocampus denilen gri bölgeyi uyarır. Bu bölge beyinin hafıza ve yön bulmada rolü olan parçasıdır. Kısacası müzik, geçmişi hatırlamanıza yardımcı olacak güzel bir etkendir. Uzun vadede hafızayı geliştirir. Müzik, vücut üzerine doğrudan etki eder; özellikle kalp atışlarını ve metabolizmayı düzenler.

Müzik etkili öğrenmenin temel unsuru olan beyinin, her iki yarısının da iyi entegre olmasına yardım eder. Dinleyenlere analitik düşünme becerisi kazandırır. Uzmanlar ders çalışırken ya da odaklanmayı gerektiren işler yapıldığında klasik, caz, tekrar içermeyen türdeki müzikleri tercih etmemizi öneriyorlar.

Uzmanlar diyor diye bunları dinlemek zorunda değilsiniz tabi ki. Hangi tür müzik sizi iyi hissettiriyorsa onu dinlemelisiniz. Bir de motivasyonunuzu düşürecek türdeki müziklerin (ki siz onların hangileri olduklarını biliyorsunuz) sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Aksi takdirde verimliliğiniz artmayacak hatta belki sizi depresyona sürükleyecektir. Aman dikkat! 🙂

Yazar: dilaratoker

4 thoughts on “Müziğin Öğrenme Üzerindeki Etkisi

  muhammed

  (Ağustos 3, 2017 - 11:36 am)

  çok mantıklı

  jackLom

  (Eylül 6, 2017 - 9:36 pm)

  Hello, all is going well here and ofcourse every one is sharing data, that’s truly excellent, keep up writing.

  Joanie Voto

  (Eylül 21, 2017 - 5:13 pm)

  I don’t even know how I stopped up here, but I thought this publish was once good. I don’t realize who you’re but certainly you’re going to a well-known blogger in case you are not already 😉 Cheers!

  jackLom

  (Ekim 15, 2017 - 4:26 pm)

  We absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be exactly what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on some of the subjects you write about here. Again, awesome web site!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir