Neden Yemek Fotoğrafları Paylaşıyoruz?

Daha önceki yazılarımdan birinde değinmiştimbiz artık daha çok fotoğraf çekmek istiyoruz, çekiyoruz da. Sergilediğimiz yerler o kadar herkese açık ve geniş kitlelere ulaşabiliyor ki, paylaşım yapanlardan biri olma isteğinde kötü bir şey yok. Sosyalliğimizi ve paylaşmak istediklerimizi, kanalları bazen değiştirerek bazen de dönüştürerek kullanıyoruz. Artık zilyon fotoğrafı art arda Facebook’a yükleyip albüm yapmak yerine içlerinden en güzellerini seçip Instagram‘a koyuyoruz mesela.

Şıkır şıkır giyinip fiyakalı bir restoranta, bara ya da cluba gitmişken yaptığımız ilk iş yerimize geçip sipariş vermek ikinci iş şöyle güzelinden bir fotoğraf çekilmek  olmuşken, bir manzarayı ölümsüzleştirmek bu kadar vazgeçilmezimizken ve değme fotoğrafçılara taş çıkaran bir çok temada fotoğraf paylaşılırken, popüleritesini tek bir tema hiç kaybetmiyor ve göreceli olmadan herkes tarafından beğeniliyor; yemek fotoğrafları…

Yemek fotoğrafları her kitleden herkese hitap ediyor ve dolayısıyla şöyle bir baktığınızda şu an Instagram’da ünlülerin hesaplarından sonra markalarla birlikte en çok takip edilen hesap çeşitlerinden biri konumunda. Kendimizi iyi hissetmek için mi takip ediyoruz, ilham almak için mi, yoksa acıkmak için mi bilinmez ama Instagram’ın Google Analytics tarzı bir analiz hizmeti olsa, hesapta geçirilen süre analizlerinde enteresan sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum.

En çok tatlı fotoğrafları paylaşılıyor!

Neden yemek fotoğrafları paylaşıyoruz sorusuna aşağıdaki infografik ilk olarak davranışsal olarak yaklaşıyor ve %25 ‘lik bir oranla yemek fotoğrafı paylaşmanın bir tarz olduğu sonucuna varıyor. En çok tatlı paylaşımı yapılıyor ve infografikte en önemli noktalardan birisine, yani paylaşımların markalarla etkileşimine değiniliyor. Paylaşımların sadece %12 gibi ufak bir oranı markalı ürünü açık olarak sergiliyor. Etkileşim açısından markaların atılımları ise bu noktadan sonra başlıyor aslında. Gıda pazarında ürünü tanıtmak ya da tüketiciyi tanımak, bağ kurmak amaçlı yapılan içerik pazarlamanın en güzel örneklerinin, şu an bir ikamesi olmadığından, Instagram ve Pinterest‘ten çıkacağını da söylemek yanlış olmaz.

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir