Optimist ve Pesimist

İkisini anlamanın en etkili yolu, yarısı dolu su bardağına bakış açısıyla ilgilidir. Optimist (iyimser) bardağın yarısının dolu olduğuyla, pesimist (kötümser) ise bardağın yarısının boş olduğuyla ilgilenir.

Optimist, dünyayı izleyen kamerasıyla mutluluğu kaydeder. Böylece çok daha mücadeleci ve savaşçıdır. Oysa pesimistler kısa ve faydasız yolları seçerler. Kayıt cihazlarında saklanan verilerde; vazgeçmek, faydasızlık, acı ve keder dolu anılar bölümler halinde sıralanmıştır. Bununla ilgili Gil Stern’in harika sözünü anımsayalım:
“Hem optimistler hem pesimistler topluma bir fayda sağlar. Optimist uçağı keşfeder, pesimist paraşütü.”

Amerikalı yazar Eleanor Hodgman Porter’ın 1913’te yayınladığı, liste başı olan ve sonradan popülerliğini hiç kaybetmeyen kitabı Pollyanna, optimist bakış açısına giriş niteliğindedir. Pollyanna, yaşadığı tüm zorluklara rağmen geliştirdiği mutluluk oyunuyla sorunlara daima iyimser taraftan yaklaşmaktadır.

Çizgi kahramanlardan Şirinler’in Huysuz Şirin’i, pesimist bakış açısına örnek olabilir. Huysuz şirin, şirinler köyündeki hiçbir aktiviteye katılmadığı gibi, tüm gününü çevresindeki objelerden nefret ederek geçirir.

Optimist ve pesimist kişilikler çevremizde bol miktarda bulunmaktadır. Kişilik yapısı, tamamen optimist veya pesimist olabileceği gibi, her ikisini bir bedende barındırabilir. Herhangi bir objenin negatiflerini yakalamak ve ortaya çıkarmak iyi bir şey değildir. Fakat o objenin negatif taraflarını görmezden gelmek de kişiye bir şey kazandırmaz. Yeri geldiğinde orta noktayı bulmak gerekir. Sigara içmek üzerine “sigara içiyorum, çünkü dumanından çok güzel şekiller yapıyorum, stresimi adeta dışarıya üflüyorum” gibi sözler, optimist bakış açısı olamaz.

Nasıl bir yapıda olduğunuzu, çevrenizdeki insanlara bakarak anlayabilirsiniz. Çünkü kabul ettiğiniz ve birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınız ortamlardaki insanların kişilik yapıları, sizin bakış açınıza ışık tutar. Çevrenizde sürekli huysuzlanan insanlar varsa, sizin de huysuzlanmanız gayet doğaldır.

İki konu üzerinde düşünelim;

a) İzlediğiniz veya izlemekten keyif aldığınız dizi, film veya karakterleri anımsayın.
b) Yaşadığınız çevrede, evde, işte veya dışarıda birlikte olduğunuz insanları gözden geçirin.

Şimdi ister kâğıda dökerek, isterseniz aklınızda ayrıştırarak çalışın. Hangisi, kaç tanesi optimist veya pesimist? Hangilerini seviyorsunuz ve benimsiyorsunuz? Ortaya çıkan sonuçla kendinizi değerlendirebilirsiniz.

Mutlu günler

Yazar: dilaratoker

111 thoughts on “Optimist ve Pesimist

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir