Gelmiş Geçmiş En İyi Hapishane Dizisi : OZ

Hapishane dizisi denilince akla ilk önce Prison Break gelir. Bu diziyi pek kimseler bilmez. Çünkü 1997-2003 arası bi yapım olduğundan şuanki popüler dizi izleyicileri eskiye dönüp bu dizi izlemez. Eski dizilerdeki grafik yetersizliğinden dolayı eski dizileri izlemeyenlere hak verebilirim.Ama OZ dizisi bana göre gelmiş geçmiş en iyi suç filmidir. Bunu net bi şekilde belirtebilirim. Zaten yazımın sonunda sizde bana hak verip bu diziyi izlemeye başlayacağınıza eminim.Evet şimdi diziyi tanıtmaya başlayabilirim.

KONUSU
Hapishanede, kimisi üç kişiden, kimisi on beş kişiden oluşabilen, güç dengesi inanılmaz boyutlarda değişkenlik gösterebilen grupların etrafında şekillenen bir olaylar zinciri vardır Oz’da. Bu gruplar/çeteler, hapishanenin çeşitli fonksiyonlarını olabildiğince sömürmektedir. Mutfak, temizlik, kütüphane, uyuşturucu… Her iş bir çetenin kontrolündedir, bu sayede bitmek bilmeyen bir çıkar ilişkisi kaplar Em City’i. Entrikaların sonu gelmez altı sezon boyunca. Bir hapishanede yaşanabilecek neredeyse her şeyi konu etmiştir Oz. Tecavüz, uyuşturucu, rüşvet, şiddet, dolandırıcılık, din çatışması gibi gerçekte Amerika hapishanelerinde olan ne varsa hiç tereddüt etmeden gösterir. Özellikle bu konularda hassasiyeti olanlara bu diziyi tavsiye etmem.
BAZI ANA KARAKTERLER
 
Augustus Hill 
Hüküm Giyme: 6 Kasım 1995
Suç: İkinci dereceden cinayet
Ceza: Müebbet hapis
Şartlı tahliye şansı için gereken süre: 20 yıl
İşte “Monologların Kralı”. Televizyon tarihinde monologları bu kadar eşsiz olan belki bir Dexter Morgan vardır, o kadar. Saatlerce konuşsa sıkılmazsınız. Augustus, dizinin anlatıcısıdır. Genel olarak bölüm başlarında ve sonlarında, ara ara da ortalarda görünür. Oz’da yaşanan olaylardan toplumsal çıkarımlar yaparak izleyiciyi düşünmeye sevk eder ve bir nebze de olsa soluklanmamızı sağlar. Tespitleri muhteşem bir karakterdir.Ve bana göre en sakin karakterdir.
Tobias Beecher
Hüküm Giyme: 5 Temmuz 1997
Suç: Alkollü bir şekilde araç sürerken adam öldürmek
Ceza: 15 yıl
Şartlı tahliye şansı için gereken süre: 4 yıl
Amerika’nın en iyi Hukuk Fakültelerinden birisi olan Harvard Law School‘dan mezun olan, başarılı bir avukattır Tobias. İlk zamanlarında Oz’a alışmakta bir hayli zorlanır. Daha sonra işin bu şekilde yürümeyeceğini anlar ve bambaşka bir kimliğe bürünür, farklı bir insan olur. Ee tabi biraz da delirir. Keller’a olan aşkı onun geleceğini şekillendirecektir. Çok sevdiğim bir karakterdir.
Ryan O’Reily
Hüküm Giyme: 12 Temmuz 1997
Suç: 2 kez arabayla insan öldürme, 5 kez ağır yaralama ve birinci dereceden cinayet
Ceza: Müebbet hapis
Şartlı tahliye şansı için gereken süre: 40 yıl
Oz’u sevenlerin hemen hemen tamamının sevdiği karakter. Bu İrlandalı kardeşimiz, Em City’de en aklı başında davranan, hayatta kalmak için en mantıklısı neyse onu yapan ama bunun yanında kimseden de korkmamayı ilke edinmiş bir karakterdir. Zihinsel sorunları olan kardeşi Cyril’i hapishanede her daim koruyan Ryan, aynı zamanda hapishanenin doktoru Gloria’ya da deli gibi aşıktır.
Kareem Said
Hüküm Giyme: 6 Haziran 1997
Suç: İkinci dereceden kundaklama
Ceza: 18 yıl
Şartlı tahliye için gereken süre: 5 yıl
Goodson Truman olarak da bilinir kendisi. Hapishanedeki Müslümanların başıdır, doğuştan liderlik özelliğine sahiptir. Güçlü bir karaktere sahip olmakla beraber, diğer Müslümanlara da yol gösterir. Hapishanede genel olarak çoğu kişinin sevdiği, neredeyse herkesin saygı duyduğu birisidir. Ama zamanla böyle güçlü bir kişiliğin bile Oz’da yozlaşabileceğini görürüz. Müslüman olduğundan mıdır bilmem ama en sevdiğim karakterdir.
GRUPLAR
Oz’da birçok grup olduğundan bahsetmiştim. Kısaca bahsetmek gerekirse;
Afroamerikanlar: En psikopat grup görünmelerine rağmen fazla tehlikeli değillerdir. Yine de hapishanedeki çoğu kişi özellikle Adebisi’den sebep, bu gruptan korkmaktadır.  (Adebisi, Wangler, Redding, Poet, Keane, Supreme Allah)
Müslümanlar: Kareem Said için ölüme giderler. Kendilerini rahatsız eden olmadıkça Müslümanlar da genel olarak fazla şeye karışmazlar. (Kareem Said, Arif, Hamid Khan)
İtalyanlar: Liderleri en sık değişen gruptur. Bir türlü arzu ettikleri kadar güce sahip olamasalar da her daim forsları geçer. (Pancamo, Nappa, Schibetta, Zanghi, Urbano)
Aryan Kardeşliği (Neo-Naziler): Tam entrika adamlarıdır. Uzak durmak gerekir. (Schillinger, Robson, Mark Mack)
Latinler: En pis işler her daim bunlardan sorulur. Hapishanede adam öldürme konusunda ustadırlar. Hepsi değil tabii. (Alvarez, Morales, Guerra, Hernandez)
Bu gruplara ek olarak İrlandalılar, Eşcinseller, Motorcular gibi çeşitli gruplar da vardır.
 
Bazı önemsiz bilgiler
Dizi oyuncularından Terry Kinney (Tim McManus) ve Kathryn Erbe (Shirley Bellinger) dizi devam ederken evlenmişler. Ancak 2006 yılında boşanmışlar.
Suçluları oynayan aktörlerin büyük bir kısmı başka dizilerde polis memuru rolünde görünüyor.
.Chuck Zito (Pancamo) ve Craig muMs Grant (Poet) gerçek hayatta hapishanede yatmış karakterlerdir, bunlardan başka daha önce hapishanede bulunmuş bir oyuncu yoktur.
Kareem Said’in İslamiyet’e geçmeden önceki ismi Goodson Truman’mış. Zahir Arif’in İslamiyet’e geçmeden önceki ismi ise Jerome Van Dyke olduğu söyleniyor.
  • Ayrıca dizinin IMDB puanı 8.9/10‘dur.

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir