Küçük Adımlarla Sağlıklı Yaşam

Her sabah aynı saatlerde düzgün giyinimli, bir ellerinde kahve, diğer ellerinde çantayla alelacele yürüyen bir grup insan var… Merhaba plaza insanları. 🙂 Hemen hemen hafta içi her gün aynı saatlerde aynı aktiviteleri yapıyor olsan da, pazartesiden cumaya kadar enerjindeki düşüşün ve yaşadığın sağlık problemlerinin farkındayız. Bu yazının amacı kendin için yapacağın küçük değişikliklerle daha kaliteli bir yaşam sürmene yardımcı olmaktır.

İş temposunda sağlığı ikinci plana atmamalıyız

Kan şekerinin gün içerisinde dengede tutmakla işe başlayabilirsin. Uzun süre aç kalıp bir anda yemeğe yumulmak yerine küçük ama sık yemek yemek ani şeker düşüşlerini ve fırlamalarını önleyecektir. Yemeklerinizi daha yavaş yediğinizde ise emilim daha yavaş olacak ve kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Karbonhidratlardan ve şekerli içeceklerden kaçınmak da kalp krizi ve kronik birçok hastalıktan korunmamızı sağlayacaktır. Alışkanlıkları değiştirmek söylemek kadar kolay olmuyor, farkındayım. Eğer benim gibi içecek olmadan yemek yiyemiyorsanız, önce asitli içeceklerden limonlu sodaya, sonra sade sodanın içine limon suyuna geçerek kendinizi kandırabilirsiniz. Denedim, beyin zamanla alışıyor, başarılı yöntem. 😉 Ayrıca limonun yağ yakımını hızlandırıcı ve antioksidan etkisi vardır ve gün içerisinde almanız gereken C vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Stresli geçen bir iş gününün ardından iki, üç kadeh bir şey içip gevşemek istemek bizim en doğal hakkımız, ancak yaşayacağımız stresin katlanmaması adına uyku saatimize iki saat kala alkole dur demeliyiz. Uyku stresi azaltmak, mutlu ve enerjik bir güne başlamak, diyabetle ve kalp krizi riskiyle mücadele etmek için çok önemli bir süreçtir. Hafta sonları zor olsa da her gün aynı saatte uyanıp, aynı saatte kalkarsak beyin bir süre sonra alışacak ve alarma gerek kalmayacaktır. Derin uyku süremiz daha uzun ve verimli olacaktır.

Sağlıklı yaşam ihmal edilmemeli

İnfografikte de görüldüğü üzere üzülerek belirtmeliyim ki, uzun süre oturan insanların %54’ü kalp krizi sorunu yaşıyor. Plaza insanları sözüm size, mümkün olduğunca otuz dakikada bir ayağa kalkmanız şiddetle tavsiye edilir. Yağ yakımını arttırmak ve kondisyonumuzu yükseltmek adına haftada en az üç kere 10-30 dakika süresince egzersize vakit ayrılması uzmanlarca beklenendir; başladıktan sonra sizler tarafından da istenen olacağına eminim. 🙂

Hafta içi en gergin olduğumuz zamanın sabah saatleri olduğunu düşünüyorum. Güne mutlu ve umutla başlamak için uzmanların tavsiye ettiği 5-10 dakika meditasyon yapılmasıdır. Ancak servise ya da metrobüse yetişme kaygısı olan biri için az görünen bu vakit çoğu zaman diş fırçalama, anahtarı unutmadan cebe atma, cep telefonunu alıp almadığını kontrol etme gibi faaliyetlerde kullanıldığından çok değerlidir. Bu nedenle makul düşünüldüğünde yatağınızda gözlerinizi açtığınızda gülümsemeniz ve tüm kalbinizle inanarak, “Bugün güzel bir gün olacak.” demeniz bile çok büyük bir adım olacaktır. Gün içerisinde sıkıldığınızda, bunaldığınızda derin nefes alıp vermeniz ve gülümsemeniz hem ruh hem de beden sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Herkese iyi haftalar olsun!..

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir