Sevgiliyle Aynı Müzik Zevkine Sahip Olmama Sorunsalı

 

Burada durum sanıldığından daha karmaşıktır. Kültür seviyesinden kültür seviyesine değişir bu. Kimi düzeylerde, ben türkçe dinlerim ben yabancı dinlerim boyutundadır düzey… Bana göre bu düzeyde, bu seçicilik seviyesinde, birisinin türkçe diğerinin “yabancı” dinliyor oluşu, müzik zevklerinin çok farklı olduğu anlamına gelmeyebilir. Daha doğrusu, bu durumda, iletişim sorunu yaratabilecek düzeyde bir mentalite farkı ya da birinin diğerinden daha üstün bir müzik zevki yoktur zaten.

İkinci durumda, daha bilinçli, daha çeşitli müzik zevkleri olabilir ortada. Bu durumda, birisi daha tutucu diğeri yeniliklere açık olabilir ama her ikisi de, en temel noktada da olsa, belli başlı müzikleri dinlemiş, bunların mantığını içselleştirmiş, kendi favorileri oluşmuş, solistlerle ya da bu akımlarla gönül bağları oluşmuş kişiler olabilir. Bu durumda da arada uçurum varmış gibi düşünülmemeli. Birbirlerine yeni şeyler öğretirler, yeri geldiğinde eleştirirler. Müzik zevkinin aynı olmaması gibi değerlendirilmemeli bu. Öyle bile olsa, bir kültürel uçurum olmadıkça sorun değildir bu. Çünkü, tarzı olmasa da birbirlerinin ne dinlediğini bilirler en azından.

Üçüncü tür, biri beyonce hayranı iken, diğeri leonard cohen dinliyorsa, ya da biri alternatif akımları takip ediyor, atıyorum, iksv salon’a, ingiltere’den filan gelmiş bir grubu dinlemek için koşa koşa giderken, diğeri bana ne o zımbırtılardan, ben evde kalıp serdar ortaç dinleyeceğim diyorsa, ya da, birisi, klasik müzik icracısı, jazz sanatçısı filanken, diğerinin ebru gündeş konserine en önden davetiyesi varsa, uçurum budur. Bu da, biri diğerinden üstün olduğu için değil ama, ayrı dünyaların insanları ile karşı karşıya olunduğu anlamına gelir. Hayatı paylaşmak zor olur.

Durum bu üçüncüsü ise, sevgili ile aynı müzik zevkine sahip olmamak, ciddi, daha temel, başka bir sorunun adıdır. İnsan hayatı boyunca, kendisinin asla dinlemeye değer bulmadığı tarzda müzik dinleyen bir insanla mutlu olamayabilir. müzik yüzünden değil ama birbirlerine göre olmadıkları için

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir