Uyumak Sıradan Bir İhtiyaç Değil

Uyumak, doğal olarak her insanın günlük aktivitelerini yapabilmek için ihtiyaç duyduğu bir eylem. Tüm memeli canlılar, kuşlar ve balıklar için doğal bir dinlenme biçimi olan uyku, aslında her gün yaptığımız; fakat hakkında pek de fazla bilgi sahibi olmadığımız bir durum.

Açlığa 2 hafta, uykusuzluğa 10 gün dayanabiliyoruz!

Uyumak sıradan bir ihtiyaç; ama vücudumuz için oldukça önemli bir eylem. Çünkü uyurken beynimiz adeta bir pil gibi yeniden şarj oluyor, hücrelerimiz kendini yeniliyor ve vücudumuz uykudayken önemli hormonlar salgılanıyor. Bu sebepledir ki uyku kalitesi, süresi gibi etkenler önem taşıyor ve yaş aralıklarına göre değişkenlik gösteriyor. Bebekler günlük 16 saat uykuya ihtiyaç duyarken, 3-12 yaş arası çocuklar ve 13-18 yaş arası gençlerin günde 10 saat uyuması gerekiyor. Yaş ile uyku süresi arasındaki ters orantı, yaşın arttıkça bireyin ihtiyaç duyduğu uyku süresinin azalmasına neden oluyor. 19-55 yaş arası bireyler için günde 8 saat uykugerekliyken, 65 yaş ve üzeri bireyler için günde sadece 6 saat uyumak yeterli.

Günlük uyku süreleri ne kadar olursa olsun, uzun süre uykusuz kalmamak gerekiyor. Uykunun sağlığımız için belki de bu kadar önemli olduğunun farkında değiliz; ama 2 hafta yemek yemeden yaşayabilirken, hiç uyumadan yaşayabileceğimiz süre sadece 10 gün.

Hayvanlar ise insanlara göre uyku bakımından çok daha farklı. Koalalar günde 22 saat uyuyarak en uzun süre uyuyan memeliyken, zürafalar ise günde sadece 1.9 saat uyuyarak bize göre sadece şekerleme yapıyor 🙂

Uyku pozisyonlarınız kişiliğiniz ile ilgili ipuçları veriyor. Siz nasıl uyuyorsunuz? 

Uyku sırasında aldığınız pozisyonlar kişiliğinizi yansıtabiliyor. %41 oranla, insanlar en rahat oldukları zamanlardaki gibi; yani anne karnındaki pozisyonu alarak uyuyor. Peki siz hangi pozisyonda uyuyorsunuz? Ağaç gövdesi gibi hareketsiz mi, deniz yıldızı gibi mi yoksa insanların %41′ i gibi anne karnındaymış gibi rahat bir uyku mu istiyorsunuz? Bunlara bağlı olarak açık biri mi, şüpheci mi, çekingen mi, eğlenceli mi yoksa iyi bir dinleyici misiniz? 🙂

Artık rüyalarımız siyah-beyaz değil…

Rüyalar insanoğluna her zaman ilginç gelir. Anlamlar yüklenir, yorumlar yapılır; hatta bazen etkisi günlerce sürer. Rüya görmek insan için olması gereken bir durum. Öyle ki genelleme yapıldığında, rüya görmeyen bireylerde kişilik bozuklukları olduğu söyleniyor. Erkekler rüyalarında %70 oranında diğer erkekleri görürken; kadınların rüyalarında hem cinsleri ve karşı cinsleri eşit oranda yer alıyor.

İnsanların %12′ si rüyalarını siyah-beyaz olarak görüyor. Bu oran eskiden daha yüksekken; renkli ekran televizyonların bulunmasıyla, artık rüyalar renkli imajlar halinde görülüyor. Yani teknoloji, hayatımızın her alanını etkilediği gibi, rüyalarımıza bile şekil veriyor. 🙂

Yazar: dilaratoker

1 thought on “Uyumak Sıradan Bir İhtiyaç Değil

    Catarina Twilligear

    (Eylül 21, 2017 - 5:50 pm)

    I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Exceptional work!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir