Yalnız Olmanın Faydaları

Son zamanlarda Facebook ana sayfamı arkadaşlarımın düğün, söz, nikah, kına gecesi fotoğrafları süslüyor. Etkinliklerime baktığımda da aynı şekilde “Evleniyoruz, bu mutlu günümüzde sizi de yanımızda görmekten mutluluk duyarız” ibareli organizasyonlar mevcut. Biraz farklı bir dünyanın içine gireyim, arkadaşlarımla buluşayım dediğimde ise yine aynı konu karşımda..

Ekim’de evlenmeye karar verdik, nişanımız için şurayı seçtik, balayına Adam&Eve Otel’e gitmeyi düşüyoruz! Geçen hafta tam 3 arkadaşım balayında bu otele gideceğini söyledi, trajikomik bir ayrıntı olması nedeniyle paylaşmak istedim. 🙂 Hayatında kimse olmayan arkadaşlarım ise, biliyor musun A evlenmiş, B kına gecesini şu mekanda yapmış şeklinde dedikodu merkezli aynı temalı konuşmaları yapıyor.

Düşündüm ve dedim ki bu konu yazılmalı, evlenen ve yalnız kalan kişilerin akıbeti incelenmeli. Son 10 yılda evli çiftlerin 1/3’ünün boşandığını ya da 18 yaş üstü bekar kişi sayısının, Amerikan nüfusun %45’ini oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Gelelim evli olmanın zararlarına 🙂

  • İlişkisi olan yetişkin çiftler ayda 2 ya da 3 kez sosyal etkinliklere katılabiliyorlar. Yalnızlar ise dilediği kadar…
  • Araştırmalar evli kişiler, yalnızlara göre daha kilolu oluyor, diyor. Birlikte düzenli yemek yemekten mi, sıkıntıdan mı bilemedim;)
  • Sevgililer günü için harcanan ortalama tutar 160.37 $ dır.
  • Erkeklerin ödemelere yardım beklemelerinden, kadınların %44 ü rahatsız oluyor. Hayat müşterek demiyorsanız, niye evlendiniz bilemedim?
  • Yetişkin 10 kişiden 9 u yalnız uyuduğunu söylüyor. Daha da vahim olanı, birlikte uyumayı tercih eden çiftlerin %50 sinden fazlası uyku problemi yaşıyor.
  • İlk kez evlenen kişilerin %40-%50 gibi büyük bir oranının muhtemelen boşandığı ya da bir süre sonra ayrı yaşamaya başladığı saptanmıştır. Korkmayın, gözlemlerime dayanarak diyebilirim ki, bu durum ahh vahh demenizden öte, revaçta olmanızı sağlayarak lehinize dönüşebilir?!
  • Evliliğe giden yolda çiftlerin buluşmaları için ödediği toplam bedel ise 40,441.92 $ dır.

Peki, 40,441.92 doları sevgilimizle buluşarak harcamak yerine neler satın alabiliriz?
81 adet Ipad, kazancı: doya doya teknoloji
9000’in üzerinde Starbucks Caramel Macchiato, kazancı: keyif+mutluluk, benim gibi kahve aşıkları içinse çok daha fazlası 🙂
254 yıllık versiyonunu alabileceğiniz World of Warcraft, kazancı: Oynayanlar eğlenceden öte hayat diyorlar 🙂
22,398 adet Godiva çikolatası, kazancı: aşk,sanat,bağımlılık

Evli olmanın maddi ve manevi külfetlerini yazdım da yazdım, her şeye rağmen derim ki sevdiğin biriyle paylaşılan çikolatanın da, içilen kahvenin de tadı başkadır. Oralarda bir yerlerde ruh ikiziniz olabilir, bir daha bakın. Göremiyorum, nerdeymiş diyorsanız ise yazımı baştan okuyun, son paragrafı es geçin ve yalnızlığın keyfini çıkarın. 😉

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir