Yeni Kitabım: Tahıl Beyin

 

Nörolog David Perlmutter’in yazdığı, Amerika’da Bestseller olmuş kitap.

Temelde taş devri diyeti, ketojonik diyet gibi canan karatay’in sağda solda söylediği şeylerin hepsi bu kitapta da var.

Ek olarak son zamanlarda artan psikolojik ve nörolojik birçok hastalığı artan karbonhidrat ve glüten tüketimine bağlıyor.özellikle glutenin alerjiniz olmasa bile vücutta birçok enflamasyona yol açtığını,gluten-free diet ile sara nöbetlerinin sıklığının birçok hastada azaldigini diğer hastalıklarda da çok olumlu etkileri oldugundan bahsediyor.

Ayrıca oruç ve sporun da beyin için yararlı olduğunu söylüyor.

Özetle şekerli-meyve dahil- karbonhidratlı hiç bir şey yok,et var,doğal yağlar var,omega3 var,d vitamini var,şarap var,serbest doğada gezen doğal ortamında yetişen her türlü hayvanin eti de yagi da sutude omega3 içeriğinden dolayı var,kuruyemiş var,bitter çikolata var,sebze var,ayçiçek yagi,mısır yağı yok,tereyağ,zeytinyağı var.

Vücuda karbonhidrat girmeyince vücut yağ yakma metabolizmasını çalıştırıyor ve yuksek kalori alsanız da kilo almıyorsunuz,ayriyetten insulin hormonunuz cosmadigindan diğer seker alzheimer gibi birçok hastalığa yakalanma şansınız düşüyor.

Yukarıda yazdığım şeylere asinaysaniz kitap sizlere bilmediğiniz çok fazla şey sunmuyor,sadece son zamanlardaki popüler karbonhidratsız beslenme tarzının beyin üstünde de olumlu etkileri oldugundan bahsediyor.

Yazar: dilaratoker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir